Ana Miculinić osvojila 4. mjesto na državnom natjecanju u debati na njemačkom jeziku “Jugend debattiert international - Kroatien”

Učenice Ana Miculinić (2. g) i Marija Pađen (2. a) sudjelovale su u ponedjeljak i utorak (15. i 16. 6. 2020.) na državnom natjecanju “Jugend debattiert international - Kroatien”. Riječ je o međunarodnom natjecanju Mladi debatiraju (projekt Jugend debattiert international – JDI) koje se prvi put organizira u Hrvatskoj. Ove je godine u projektu sudjelovalo oko 3500 učenika iz 200 škola i 14 zemalja.

U ponedjeljak 15. 6. učenice su sudjelovale u polufinalu, u kojem je bilo ukupno 12 učenika, dok se za finale izborila Ana Miculinić, koja je s još troje učenika u utorak debatirala na temu: “Treba li zabraniti kratke letove do 100 km zrakoplovima koji polijeću i slijeću u Hrvatskoj?” U finalu su osim crikveničke srednje škole sudjelovale i I. gimnazija iz Varaždina (2 učenice) te Elektrostrojarska škola iz Varaždina. U debati su imali 24 minute vremena za iznošenje i argumentiranu obranu svojega stava. Natjecanje je održano u obliku videokonferencije. U projektu “Jugend debattiert international” inače sudjeluje 12 europskih zemalja u kojima se njemački jezik uči kao strani jezik, a ove godine u projekt su ušle Hrvatska i Rumunjska. Cilj je projekta jačanje znanja njemačkog jezika, poticanje kritičkog mišljenja i oblikovanje argumentiranih stavova, poticanje analitičkog mišljenja, razumijevanje strukture argumentiranja, dokazivanja, potkrepljivanja i pobijanja argumenata te njihovu primjenu u praksi, jačanje komunikacijske vještine (aktivno slušanje i aktivno govorništvo), organizacijske vještine (pravilno i precizno artikuliranje govora i vođenja bilješki) i prezentacijske vještine (umijeće javnog nastupa, samopouzdanje). Priprema za natjecanje u debati izvodila se unutar nastave za Njemačku jezičnu diplomu, a mentorica učenicama bila je profesorica Viliana Malnar.

Viliana Malnar, prof.

Na slici su Ana Miculinić i Marija Pađen

objavio: Nensi Tijan   datum: 17. 6. 2020.