Godina čitanja

2021. godina proglašena je Godinom čitanja. Odluku je donijela Hrvatska vlada na prijedlog Ministarstva kulture i medija, a u sklopu Akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja, koju je Vlada usvojila 2017. godine, a koja pridonosi razvoju kulture čitanja i omogućava što većem dijelu društva čitanje sa zadovoljstvom i razumijevanjem.

Budući da je čitanje jedan od preduvjeta sudjelovanja u kulturi, ono izravno i neizravno utječe na poboljšanje ukupne kvalitete života pojedinca i društva što nam je u ovim iznimnim okolnostima prijeko potrebno.Tijekom Godine čitanja osmislit će se i provoditi nove aktivnosti  koje će doprinijeti afirmaciji čitanja.

Zašto nam je još čitanje važno?

Čitanje povećava emotivnu inteligenciju i toleranciju. Puno je različitih emocionalno-spoznajnih, stručnih i korisnih razloga za poticanje čitanje, ali jednako tako je važno čitanje koje razvija samosvijest, samopouzdanje i vrijednosti koje nisu uvijek vidljive, ali su dugoročno važne za kvalitetu života pojedinca i opće dobro zajednice. Upravo zato je 2021. godina pravi trenutak za proglašavanje Godine čitanja u kojoj će cijela Hrvatska čitati zajedno.

Pozivamo učenike da posjete našu Knjižnicu i možda pronađu knjigu koja će ih „bocnuti“, potaknuti na promjenu.

izradila:knjižničarka Kristina Poznanović

polica iz nase Knjiznice...preporuke za citanje:

Preporuke za citanje mozete pratiti i na virtualnoj knjiznici nase Skole.

objavio: Nensi Tijan   datum: 22. 2. 2021.