PROJEKT U NASTAVI GEOGRAFIJE

Početkom 2. polugodišta profesor Turističke geografije Hrvatske, Matko Mikašinović, sa svojim je učenicima 2.BFrazreda (smjer konobari) započeo zanimljiv projekt naziva Geografski turizam Primorsko-goranske i Istarske županije u 2019. Cilj  je analizirati ukupan broj domaćih i stranih turističkih posjetitelja, prema Primorsko-goranskoj i Istarskoj županiji u odnosu na državu, kao i prema gradovima i općinama u odnosu na županiju. U rezultatima dobit će se odgovori na određena pitanja: koji oblik turizma je najzastupljeniji, koji turisti su najbrojniji, kakve ih atrakcije, gradovi, turističke i ugostiteljske ponude  privlače, zašto i radi čega?

Projekt je zanimljiv utoliko što može pružiti uvid u potražnju gostiju i pokazati smjer kojim se domaći turizam treba kretati i na koji način privući što više posjetitelja u našu županiju te koje gastronomske i ugostiteljske potrebe im ponuditi.

Zanimljivo jest da se ova projektna nastava „poklapa“ s projektom u kojem sudjeluje naša škola, „Mreža kom5entnosti“ jer provodi jedan od ciljeva projekta, a to je inovativnost u nastavi  učenicima atraktivan način učenja. Učenici samostalno računaju relativne brojke, klasificiraju, crtaju grafikone i karte. Prema riječima profesora Matka, učenici su zainteresirani, aktivni i sami dolaze do vidljivih rezultata i zaključaka. A prema tvrdnji profesora, kvaliteta podataka i prikaza više je nego dobra! Iako se projekt odnosi na 2019.godinu, ukoliko bude uspješno priveden kraju, može se ponavljati i nadopunjavati svakom idućom godinom.

Ovo je samo jedna od ideja koje se mogu uvesti u suvremeniju nastavu područja turizma i ugostiteljstva te samim time pripremiti učenike da vlastitim radom dođu do spoznaja što se traži i nudi na tržištu rada, tj. u stvarnom životu.

Dragana Klarić,1E

objavio: Nensi Tijan   datum: 28. 4. 2021.