Povijest škole
NAŠA ŠKOLA KAO DIO ODGOJNO-OBRAZOVNOG PROCESA
NA OVOM PODRUČJU

Jedna od najzanimljivijih zgrada u istočnom dijelu Crikvenice je ne toliko velika koliko
arhitektonski zanimljiva zgrada Srednje škole dr. Antuna Barca. Ovaj naziv ova ustanova nosi po velikom hrvatskom književnom kritičaru Antunu Barcu (1894.-1955.) rođenom u obližnjem Kamenjaku. U ovoj školi školuje se danas 578 učenika (22 razredna odjela) u programima opće gimnazije, ekonomskom, hotelijersko – turističkom, ugostiteljskom i strojarskom programu.
Tradicija prosvjete i školovanja na ovom području je duga i snažna. Njene začetke
nalazimo u djelovanju pavlinskog reda u Crikvenici od XV. stoljeća. Također daleke 1671.godine senjski je biskup Smoljanović otvorio školu za svećenike u Bribiru. U XVII. stoljeću u doba kraljice Marije Terezije i njenog sina Josipa II. otvara se u Vinodolu nekoliko pučkih škola.U XIX. stoljeću na ovom području ne djeluje ni jedna srednjoškolska ustanova pa je ovdašnja mladež srednjškolsko obazovanje stjecala u Senju, Sušaku, Rijeci i drugim većim mjestima.
Napredak društva početkom XX. stoljeća tražio je više obrazovanih mladih ljudi pa je
1902. godine u Crikvenici otvorena Ženska stručna škola. Godine 1908. utemeljuje se
Zidarska i klesarska škola. Ta je škola 1938. godine dobila i svoju zgradu, i to je upravo ova zgrada u kojoj se danas nalazi crikvenička srednja škola. Godine 1911. otvorena je Škola učenika u privredi. Poslije Drugog svjetskog rata, 1954. godine, Crikvenica je dobila Gimnaziju, a 1964. Ugostiteljsku školu.
Reformom školskog sustava 1972. godine utemeljen je u Crikvenici Centar odgoja i
usmjerenog obrazovanja koji je obuhvatio cjelokupno srednje obrazovanje na području
ondašnje općine Crikvenica.I sama zgrada u kojoj djeluje današnja škola doživjela je niz preinaka od 1936. kada je položen kamen temeljac pa do današnjeg dana.
Godine 1977. nadograñen je jedan kat i dograđeno južno krilo i ostali su prostori
adaptirani. Sportsaka dvorana u sklopu škole sagrađena je 1988., a 1991. dograđeno je zapadno krilo škole.
Uprava škole uz potporu Ministarstva prosvjete i športa, Županije primorsk-goranske i
grada Crikvenice čini napore za izgradnju još triju učionica čime bi se omogućio rad u jednoj smjeni te podigla razina obrazovnog rada.