Aktualno | Obavijest za učenike | Obavijesti za roditelje

Poziv na novo Znanstveno popodne (26. 3. 2025.)

Objavljeno: 20. 03. 2025.

Srednja škola dr. Antuna Barca Crikvenica poziva Vas na još jedno Znanstveno popodne koje se održava u prostoru Male dvorane Srednje škole dr. Antuna Barca u srijedu, 26. 3. 2025. u 18 h.

Podsjećamo, glavni cilj projekta Znanstveno popodne jest razvijanje kritičkog mišljenja i poticanje interesa za aktualne znanstvene, odnosno društveno-humanističke teme kod učenika, ali i šireg građanstva te njihovog poticanja na aktivno sudjelovanje u demokratskoj praksi rasprave o temama od javnog značaja.

Ovaj puta tema je vezana uz najnovija geodetska istraživanja i tehnologiju, a predavač je izv. prof. dr. sc. Mateo Gašparović s Geodetskog fakulteta u Zagrebu.

Predavanje: Svemir i nebo u službi prirode – Praćenje okoliša modernim tehnologijama

Razvoj tehnologija te minimizacija senzora u zadnjih desetak godina dovela je do velike ekspanzije geodezije i geoinformatike. Područja geodezije poput daljinskih istraživanja, fotogrametrije, geoinformatike šire svoju primjenu u druga tehnička područja, ali i u mnoga prirodna i biotehnička (znanstvena) područja. Na Geodetskom fakultetu već dugi niz godina provode se znanstvena istraživanja u cilju razvoja, primjene te širenja znanja u području svemirskih tehnologija poput primjene podataka Copernicus programa Europske svemirske agencije. Takvi podaci danas se koriste u svrhu brze detekcije i praćenja promjena u okolišu. U sklopu predavanja biti će prikazane najnovije tehnologije današnjice u okviru široko dostupnih satelitskih snimaka Copernicus (ESA – European Space Agency).

O predavaču:

Izv. prof. dr. sc. Mateo Gašparović rođen je 6. 8. 1986. u Rijeci. Od 2010. godine zaposlenik je Geodetskog fakulteta, a trenutačno na radnom mjestu izvanredni profesor na Katedri za fotogrametriju i daljinska istraživanja. Od 2023. obnaša funkciju Prodekana za nastavu i studente. U svom radu bavi se istraživanjima vezanim u znanstveno područje fotogrametrije i daljinskih istraživanja. Do sada je sudjelovao u provedbi više od 15 znanstvenih projekata Geodetskog fakulteta te voditelj je znanstvenog projekta “Procjena dugotrajnog učinka klimatskih i antropogenih utjecaja na prostorno-vremensku dinamiku vegetacijskog pokrova u Hrvatskoj korištenjem satelitskih opažanja” (ALCAR, https://alcar.geof.hr) financiranog sredstvima Hrvatske zaklade za znanost i više znanstvenih projekata financiranih sredstvima od Europske svemirske agencije. Kao autor i koautor objavio je više od 45 znanstvenih radova. Član je Hrvatskoga geodetskog društva, Hrvatskog kartografskog društva, Hrvatske komore ovlaštenih inženjera geodezije, član je izvršnog odbora Hrvatskog povjerenstva za geodeziju i geofiziku, Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Referentne skupine za Svemirski program Unije Ministarstva Znanosti, obrazovanja i mladih te Međunarodne udruge za fotogrametriju i daljinska istraživanja.

Pročitajte još…

Obavijest o štrajku

Obavijest o štrajku

Poštovani roditelji, dragi učenici! Zbog najavljenog štrajka 19. ožujka 2025. godine i sudjelovanja svih nastavnika i djelatnika u štrajku nećemo biti u mogućnosti organizirati redovno održavanje...

Pročitajte više
Skip to content