U srijedu, 23. travnja 2025., u Maloj dvorani Srednje škole dr. Antuna Barca Crikvenica održano je posljednje predavanje u ovogodišnjem ciklusu Znanstvenog popodneva. Ovog su puta u fokusu bili doživljajna pedagogija i kampovi preživljavanja – pristupi koji nude svježu perspektivu u radu s djecom i mladima, posebice onima koji se teško uklapaju u tradicionalne obrazovne okvire.
Predavanje su održali prof. dr. Mitja Krajnčan i doc. dr. Matej Vukovič, socijalni pedagozi s Pedagoškog fakulteta Sveučilišta na Primorskem u Kopru. Njihova predavanja istaknula su važnost iskustvenog učenja, snage prirode kao prostora osobnog rasta, razvoja emocionalne i socijalne inteligencije te odgovornosti i timskog duha. Publiku od četrdesetak sudionika, koju su činili učenici, nastavnici, stručnjaci i zainteresirani građani, predavači su potaknuli na promišljanje o mogućnostima primjene ovih metoda u svakodnevnom odgojno-obrazovnom radu.
Ovo predavanje bilo je završna točka uspješne školske godine ispunjene znanstvenim i stručnim susretima unutar projekta Znanstveno popodne. Inicijativa, pokrenuta s ciljem povezivanja znanstvenih i obrazovnih tema sa stvarnim životom i lokalnom zajednicom, tijekom ove godine obogatila je školski program sadržajima iz prava, obrazovanja, geografije, geodezije i socijalne pedagogije.
Prvo predavanje održala je prof. dr. sc. Sanja Barić s Pravnog fakulteta u Rijeci, pod naslovom „Antidiskriminacijsko pravo – različiti, a ravnopravni“, gdje su učenici imali priliku raspraviti o važnosti ravnopravnosti i poštovanja ljudskih prava.
U nastavku je uslijedila velika tribina pod nazivom „Budućnost obrazovanja“, u kojoj su sudjelovali prof. dr. sc. Snježana Prijić-Samaržija, rektorica Sveučilišta u Rijeci, dr. sc. Boris Jokić iz Instituta za društvena istraživanja te prof. dr. sc. Bojana Ćulum-Ilić s Filozofskog fakulteta u Rijeci. Raspravljalo se o izazovima koje obrazovanju postavlja ubrzani razvoj tehnologije i promjene u društvu, kao i o mogućim smjerovima razvoja školstva.
Sljedeće predavanje održao je prof. dr. sc. Robert Lončarić sa Sveučilišta u Zadru, pod naslovom „Vrijeme, klima i klimatske promjene“. Njegovo izlaganje ponudilo je detaljan uvid u razliku između vremena i klime, elemente klimatskog sustava te utjecaj čovjeka na klimatske promjene.
Četvrto predavanje bilo je posvećeno geodetskoj znanosti i njezinoj ulozi u očuvanju okoliša. O najnovijim tehnologijama i primjeni satelitskih sustava govorio je izv. prof. dr. sc. Mateo Gašparović s Geodetskog fakulteta u Zagrebu. Predavanje pod nazivom „Svemir i nebo u službi prirode“ pobudilo je veliki interes kod učenika zainteresiranih za tehničke i prirodoslovne znanosti.
U konačnici, posljednje predavanje u travnju upotpunilo je ovogodišnji ciklus s temama iz socijalne pedagogije, dodatno naglašavajući važnost stvaranja poticajnog, kreativnog i podržavajućeg obrazovnog okruženja.
Ove školske godine projekt Znanstveno popodne ugostio je ukupno devet stručnjaka u četiri predavanja i jednoj tribini. Posebno zahvaljujemo ravnateljici škole, prof. Ani Tomić Njegovan, na kontinuiranoj podršci projektu, kao i svim sponzorima i pojedincima koji su pridonijeli njegovoj uspješnoj realizaciji.
Veselimo se novim susretima, temama i gostima u sljedećoj školskoj godini.