Članak 1.
Etičkim kodeksom neposrednih nositelja odgojno obrazovne djelatnosti (u daljem tekstu: Etički kodeks) u Srednjoj školi dr. Antuna Barca Crikvenica (u daljem tekstu: Škola) propisuje se skup pravila, odnosno etičkih načela, kojih se u radu i načinu života trebaju pridržavati nastavnici i stručni suradnici (u daljem tekstu: nastavnici) Škole.
Načela Etičkog kodeksa primjenjuju se na odgovarajući način i na ostale radnike Škole i na osobe koje nisu radnici Škole ali sudjeluju u njezinu radu i djelovanju.
Članak 2.
Ravnatelj Škole, ili po njemu ovlaštena osoba, dužna je sve radnike upoznati s odredbama ovoga Etičkog kodeksa.
Radnici koji se primaju u radni odnos moraju prije potpisivanja ugovora o radu biti upoznati s odredbama ovoga Etičkog kodeksa i potpisom potvrditi da će se istoga pridržavati.
I. ODNOS PREMA PROFESIJI
Članak 3.
U svojem djelovanju nastavnici slijede načela profesionalne izvrsnosti, objektivnosti, razboritosti, pravilnosti, dijaloga, tolerancije i humanosti.
Obveza je nastavnika poštivanje kriterija stručnosti i izvrsnosti te unapređivanja svoga znanja u skladu s najvišim standardima obrazovnog procesa.
Nastavnik je slobodan i odgovoran u svojem radu.
Članak 4.
Nastavnik je dužan čuvati profesionalnu tajnu sve do njezina javnog objavljivanja.
Članak 5.
Nastavnik treba ukazivati na nestručne tvrdnje povezane s njegovom strukom izbjegavajući postupke koji bi podcijenili i obezvrijedili dostojanstvo drugih.
Članak 6.
Nastavnik je dužan:
· posvetiti posebnu pozornost svojim nastavnim i drugim obvezama te ih kvalitetno i u potpunosti obavljati
· nastavu i ostale poslove održavati redovito, u utvrđenim terminima i propisanom trajanju
· sudjelovati u izvannastavnim aktivnostima sukladno sa svojim interesima, sposobnostima i mogućnostima
· čuvati svoje dostojanstvo i dostojanstvo svojih kolega u komunikaciji s ostalim radnicima Škole i korisnicima usluga u Školi
· u službenoj komunikaciji služiti se hrvatskim jezikom, razumljivim rječnikom i latiničnim pismom, a u slučaju međunarodne suradnje ili zbog zahtjeva određenog posla, nastavnik škole se u službenoj komunikaciji može služiti i drugim jezikom i/ili pismom.
Članak 7.
Osobni izgled nastavnika Škole mora biti na odgovarajućoj razini oficijelnosti i ozbiljnosti. Odjeća i obuća treba biti čista i uredna, primjerena pozivu. Nije primjereno dolaziti na nastavu u kratkim hlačama, prekratkim suknjama i prozirnoj odjeći.
Nastavnici se za vrijeme nastave ne smiju koristiti mobitelom.
Nastavnici ne smiju u Školi i izvan nje obavljati radnje koje bi umanjile ugled profesije.
Članak 8.
Nastavnici ne smiju tražiti darove, poticati darivanje niti primati ikakve darove bilo za sebe ili neku drugu osobu za koju postoji razborita pretpostavka da će posredno ili neposredno utjecati na njihovu objektivnost, ispunjavanje profesionalnih obveza te poštivanje profesionalnih prava I dužnosti.
Obveza je Škole i nastavnika otkloniti svaki pokušaj korupcije.
II. ODNOS PREMA UČENICIMA
Članak 9.
Nastavnik je dužan:
· poštovati osobnost učenika bez obzira na rasu, vjeru, etičko i nacionalno opredjeljenje, socijalni status, spol i spolnu orijentaciju, zdravstveni status, fizički izgled, dob i političku opredijeljenost
· poticati učenika na odgovoran i ozbiljan pristup učenju
· promicati ljudska prava, poticati aktivnost učenika i njihovo kritičko i argumentirano mišljenje
· voditi brigu o intelektualnom i moralnom razvoju učenika
· objektivno i valjano vrjednovati učenička postignuća u cilju poticanja njihova razvoja
· u dijalogu s učenicima, u nastavnom procesu i izvan njega, poštovati načela nenasilne komunikacije
· čuvati podatke o učenicima kao profesionalnu tajnu.
Nastavnik može objaviti afirmativne podatke o učeniku uz suglasnost roditelja i ravnatelja Škole.
III. ODNOS PREMA RODITELJIMA
Članak 10.
Nastavnik je dužan:
· imati profesionalan i korektan odnos prema roditeljima uz uvažavanje njihovih različitosti i poštivanje njihova dostojanstva
· profesionalno se odnositi prema informacijama koje dobije od roditelja, čuvati tajnost povjerljivih informacija te integritet roditelja
· pred roditeljima čuvati svoje dostojanstvo i dostojanstvo svojih kolega.
IV. ODNOS PREMA KOLEGAMA
Članak 11.
Među nastavnicima mora vladati stvaralačko ozračje i profesionalni odnos prema radu.
Odnos među nastavnicima temelji se na kolegijalnosti, međusobnom uvažavanju, poštivanju znanja i stručnosti, na pomoći i stvaralačkoj suradnji te na profesionalnoj i ljudskoj solidarnosti.
Članak 12.
Nastavnik ne smije izravno ili neizravno povrijediti stručni ugled, napredovanje ili rad drugog nastavnika.
U iznošenju svojeg stajališta o stručnom radu i ponašanju nastavnik mora biti korektan, profesionalan, argumentiran te svoje primjedbe iznijeti na primjerenom mjestu kao što su stručni aktivi, nastavničko vijeće ili uprava Škole.
V. JAVNI NASTUPI NASTAVNIKA
Članak 13.
U svim oblicima javnih nastupa i djelovanja u kojima predstavlja Školu nastavnik iznosi stavove Škole, u skladu s propisima, dobivenim ovlastima, stručnim znanjem I odredbama ovoga Etičkog kodeksa.
U javnim nastupima u kojima nastavnik ne predstavlja Školu, a koji su povezani s Školom, nastavnik ističe da iznosi osobne stavove.
Pri iznošenju stavova Škole i osobnih stavova, nastavnik pazi na osobni ugled i ugled javne službe.
VI. OSTVARENJE ETIČKOG KODEKSA I POSTUPAK PRED ETIČKIM KODEKSOM
Članak 14.
Sva tijela Škole dužna su, u okvirima svoje nadležnosti, brinuti se za ostvarenje i unapređenje etičkih standarda u Školi i provedbu Etičkog kodeksa.
U Školi se osniva Etičko povjerenstvo.
Etičko povjerenstvo donosi mišljenje o načelnim pitanjima kao i o usklađenosti ponašanja u konkretnim slučajevima s načelima i odredbama Etičkog kodeksa.
Članak 15.
Etičko povjerenstvo imenuje Školski odbor iz reda nastavnika Škole na prijedlog ravnatelja Škole. Etičko povjerenstvo ima najmanje tri člana.
Za svakog člana Povjerenstva imenuje se jedan zamjenik.
Etičko povjerenstvo imenuje se na četiri godine.
Članovi Etičkog povjerenstva između sebe biraju predsjednika.
Članak 16.
Roditelji/staratelji, učenici i nastavnici mogu se obratiti ravnatelju Škole ili Školskom odboru pismenom pritužbom na ponašanje nastavnika u Školi ili izvan Škole, za koje smatraju da je protivno odredbama Etičkog kodeksa.
Postupak pred Etičkim povjerenstvom pokreće se zahtjevom za davanje mišljenja o sukladnosti određenog djelovanja ili ponašanja s načelima i pravilima Etičkog kodeksa.
Zahtjev za davanjem mišljenja mogu podnijeti ravnatelj Škole, Nastavničko vijeće, sindikat, Školski odbor i druga tijela Škole.
Ako se zahtjev za davanje mišljenja odnosi na mišljenje o sukladnosti djelovanja ili ponašanja ravnatelja Škole i načelima i pravilima Etičkog kodeksa, inicijator se može obratiti Nastavničkom vijeću koje će većinom glasova svih članova odlučiti hoće li se pokrenuti postupak pred Etičkim povjerenstvom.
Zahtjev za davanje mišljenja mora biti određen i mora točno i precizno opisati sljedeće:
· načelno pitanje o kojem je riječ
· konkretne okolnosti slučaja i djelovanje odnosno ponašanje za sukladnost kojih se s načelima i pravilima Etičkog kodeksa traži mišljenje.
Uz zahtjev se mogu podnijeti i relevantne isprave i materijal, kao i navodi o odredbama Etičkog kodeksa u vezi s kojima se osobito traži mišljenje.
Članak 17.
Nakon primitka zahtjeva predsjednik Etičkog povjerenstva saziva sastanak Povjerenstva u roku od 15 dana od dana primitka zahtjeva.
Etičko povjerenstvo može od podnositelja zahtjeva zatražiti dodatna razjašnjena i obavijesti.
Ako se u zahtjevu traži mišljenje o konkretnom slučaju, Etičko povjerenstvo može zatražiti očitovanje i razjašnjenje od zainteresiranih osoba.
Ako podnositelj zahtjeva traži ispitivanje etičnosti ponašanja određenog radnika Škole, tom radniku se mora omogućiti da se izjasni o navodima i iznese svoje argumente.
Etičko povjerenstvo Škole daje svoje mišljenje isključivo na temelju navoda i podataka iz zahtjeva, priloga uz zahtjev i dodatnih razjašnjenja podnositelja zahtjeva i drugih osoba. Povjerenstvo ne provjerava navode iz zahtjeva i očitovanja niti ima istražne ovlasti utvrđivati činjenice po vlastitoj inicijativi. Ako se navodi o činjenicama iz zahtjeva i navodi o činjenicama iz očitovanja razlikuju, a o istinitosti spornih tvrdnji ne može se zaključiti iz materijala koji je podnesen u postupku, Etičko će povjerenstvo tu okolnost navesti u svom mišljenju te se ograničiti na davanje stajališta o načelnom pitanju.
Ako je u zahtjevu zatraženo mišljenje o sukladnosti određenog ponašanja s izričito navedenim odredbama Etičkog kodeksa, Etičko povjerenstvo dužno je svoje mišljenje dati o sukladnosti s tim odredbama, no Etičko povjerenstvo ovlašteno je mišljenje proširiti i na sukladnost ponašanja s drugim načelima i pravilima Etičkog kodeksa.
Članak 18.
Mišljenje se donosi u pisanom obliku, u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva. Ako je Etičko povjerenstvo zatražilo dodatna razjašnjenja i obavijesti taj se rok računa od njihova primitka, no i tada mišljenje mora biti dano najkasnije u roku od 60 dana od dana primitka zahtjeva.
Mišljenje Etičkog povjerenstva mora sadržavati sljedeće:
· opis zahtjeva i pitanja o kojima je povjerenstvo raspravljalo
· navode o načelima i pravilima Etičkog kodeksa koje je u povodu zahtjeva Etičko povjerenstvo uzelo u obzir
· stajalište Etičkog povjerenstva o tome je li ponašanje opisano u zahtjevu u skladu s Etičkim kodeksom ili ne
· razloge za mišljenja Etičkog povjerenstva
· podatak o tome je li mišljenje doneseno jednoglasno ili ne.
Ako je mišljenjem utvrđeno da određeno ponašanje nije u skladu s načelima i pravilima Etičkog kodeksa, ono može sadržavati :
· i ocjenu Etičkog povjerenstva o stupnju neusklađenosti i težini povrjede etičkih načela uzrokovane takvim ponašanjem
· i stajalište Etičkog povjerenstva o načinima kako se mogla izbjeći nesukladnost ponašanja s Etičkim kodeksom i/ili o mjerama koje bi mogle doprinijeti da do takvih povrjeda u buduće ne dolazi.
Ako mišljenje nije dano jednoglasno, članovi Etičkog povjerenstva koji su imali različito stajalište od većine, ovlašteni su svoja izdvojena mišljenja priložiti uz mišljenje Etičkog povjerenstva.
Iznimno ako povjerenstvo zaključi da mu na temelju zahtjeva nije moguće donijeti svoje mišljenje, da nije nadležno za davanje mišljenja ili ako iz bilo kojeg razloga ne može donijeti mišljenje, predsjednik Etičkog povjerenstva dužan je o tome izvijestiti podnositelja u roku od 30 dana te detaljno navesti razloge za nedonošenje mišljenja.
VII. JAVNOST ETIČKOG KODEKSA
Članak 18.
Etički se kodeks ističe na vidnome mjestu u Školi.
Ovaj Etički kodeks objavljuje se na mrežnoj stranici Škole.
Etički kodeks mora poznavati svaki radnik Škole.
VIII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 19.
Etičko povjerenstvo imenovat će se u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu Etičkog kodeksa.
Članak 20.
Etički kodeks stupa na snagu danom objave na oglasnoj ploči Škole.
Izmjene i dopune Etičkog kodeksa vrše se na način i po postupku propisanom za njegovo donošenje.
Predsjednik Školskog odbora
Josip Čapo, dipl. politolog
Klasa: 003-05/09-01/04
Urbroj: 2107-30-02-09-02
Crikvenica, 4. veljače 2009.
Etički kodeks objavljen je na oglasnoj ploči dana 6. veljače 2009. i stupa na snagu 06. veljače 2009.
R a v n a t e l j
Luka Kujundžić, prof.